Obalno - kraška regija
- Mestna občina Koper
- Občina Ankaran
- Občina Divača
- Občina Hrpelje - Kozina
- Občina Izola
- Občina Komen
- Občina Piran
- Občina Sežana
Opis
Obalno - kraška regija je edina regija z izhodom na morje. To je regija z razvito turistično panogo zavoljo njenih naravnih danosti.
Rumena je barva sonca, ki boža slikovita mediteranska mesta na Jadranski obali. Njegovi žarki so prevzeti zaradi lepot kraške pokrajine, kjer so nasadi oljčnih gajev in vinogradov, sadovnjaki breskev in češenj. Pod njihovimi koreninami ležijo nekateri najlepši podzemni svetovi našega planeta. V Sloveniji je več kot osem tisoč kraških jam in vrtač in dvajset teh zakladnic mojstrovin iz apnenca, ki so jih ustvarile presihajoče kraške reke, so usposobili in odprli za turiste.
Vsak kilometer slovenske obale odkrije novo presenečenje. Tu je naravno najdišče z bogato zalogo laporja in peščenca in edinstvena osemdeset metrov visoka strunjanska pečina, ki je najvišja pečina iz fliša na jadranski obali. Tu so sečoveljske soline, prvič omenjene v 13. stoletju in bližnje zatočišče za več kot 150 vrst ptic. Tu so mesta Piran, Izola in Koper, ki privabljajo obiskovalce s svojimi srednjeveškimi jedri, medtem ko Portorož, čeprav je bil omenjen že leta 1251, ponuja številne moderne hotele s kongresnimi dvoranami, polno opremljeno marino, jadralno letališče, igralnico in raznoliko ponudbo poletnih kulturnih, zabavnih in športnih dogodkov. Nedaleč od obale vas pričakujejo lepote slovenske Istre z njenimi slikovitimi vasicami. Med njimi je na primer Hrastovlje s cerkvijo Svete Trojice, ki je okrašena s pripovednimi pozno gotskimi freskami, med katerimi je tudi Mrtvaški ples.
Za slovensko obalo je področje Krasa. V kleteh kamnitih hiš vam nalijejo in prodajo izvrstna vina, na podstrešjih pa burja suši pršut. Gurmanski raj je tudi raj za tiste, ki imajo radi kraško podzemlje. Škocjanske jame, ki so na UNESCO-vem seznamu svetovnih, naravnih in kulturnih znamenitosti, se ponašajo s 1400 metrov dolgo in 150 metrov globoko podzemno sotesko reke Reke.
V Sloveniji, katere jezik je prispeval številne izraze k svetovnemu proučevanju Krasa, najdemo tudi najstarejšo turistično jamo v Evropi: Vilenico pri Divači, ki je že v prvi polovici 17. stoletja nudila vodene oglede.
Morda niste vedeli, da izvira plemeniti Lipicanec iz Slovenije. Lipica, kjer je bila leta 1580 ustanovljena kobilarna, je danes priljubljeno turistično središče z jahalno šolo, hoteli, bazenom, golf igriščem in kazinojem.
Regija v številkah
Obalno - kraška regija je edina regija z izhodom na morje.
To je regija z razvito turistično panogo zavoljo njenih naravnih danosti. Te pa jim omogočajo tudi razvoj prometa in gojenje posebnih kmetijskih kultur.
Storitvene dejavnosti so tiste ki ustvarijo kar tri četrtine bruto domačega proizvoda v regiji. Sem sodijo gostinske storitve, trgovina, obmorski in zdraviliški turizem ter prometne dejavnosti, še predvsem zaradi pristaniške dejavnosti Luke Koper.
Skoraj četrtina vseh turističnih prenočitev v Sloveniji je ustvarjenih prav tu. Malo manj kot polovica nočitev je zavoljo Slovenskih turistov, največ tujih turistov pa pride iz Italije, Avstrije in Nemčije. Kmetijska dejavnost v regiji je najmanjša v državi. Gojenje trajnih nasadov pa je vseeno pomemben del kmetijske panoge. Ti zavzemajo četrtino vseh kmetijskih zemljišč v regiji.
Število prebivalcev se vztrajno veča, še predvsem zaradi priseljevanja tujcev. Vsak trinajsti prebivalec regije je tuj državljan, največ jih pa je iz ozemlja bivše Jugoslavije.